Isitter
  • Központ
  • Rólunk
  • Blog
február 8, 2022

Sürgősségi ellátás – mire számíthatunk a COVID idején?

Sürgősségi ellátás – mire számíthatunk a COVID idején?
február 8, 2022

Tegyük fel hogy menni kell. Mert ne legyen, de mégis van ilyen. És akkor utolér a pánik hogy azt sem tudod mit csinálj, mire számíts, mi vár rád. A következő kérdésekről Dr. Balogh Réka, a pécsi Gyerekklinika orvosa írja le nektek, mi is vár a pécsi gyereksürgősségin, milyen változásokat hozott a COVID a gyerekellátás menetében. 

Na de hol is van a Gyerekklinika?

A Pécsi Gyermekklinikának két telephelye van.  A Nyár utcában került elhelyezésre a Fertőző Osztály, a József Attila utcában pedig – a Sebészeti osztály kivételével – a szakrendelések és a fekvőbeteg osztályok működnek. Ezen a helyen látja el munkáját a gyermek Sürgősségi Osztály, valamint vele szorosan együttműködve a Belgyógyászati Ambulancia is.

(2021. decemberétől átmenetileg – a felújítási munkálatok idejére – a Manuális Tanszékünk, vagyis a Sebészeti Ambulancia, a Sebészeti Osztály, illetve a fül-orr-gégészeti műtéti beavatkozások az Akác utcába ( régi Honvéd kórház) kerültek áthelyezésre.)

Gyermek Sürgősségi Osztályunkon olyan gyermekek ellátását végezzük, akiknél hirtelen fellépő tünetek jelentkeznek és a sürgős terápia elmaradása tartós egészség-károsodáshoz vezetne.

Itt a beteg „arany órája” kulcsszerepet játszik, ezért a nálunk megjelenő gyermekeket egy úgynevezett triázs rendszer alapján osztályozzuk.

"Háziorvos olyankor kér tőlünk segítséget, és utalja be a gyermeket hozzánk, ha további vizsgálatok szükségesek a diagnózis felállításához, vagy a betegség elhúzódó és/ vagy olyan súlyos, hogy kórházi ápolást igényel a gyermek ellátása"
Mit jelent a triázs?

Ez a rendszer a beteg állapotától, a tünetek súlyosságától függően határozza meg a várakozási időt az ellátásig, mely az azonnali terápiától akár 2 óráig is terjedhet. Ez azt jelenti tehát, hogy az ellátás nem érkezési sorrendben, hanem a gyermek állapotától függően történik.

És akkor csak úgy odamegyünk, vagy kell előtte máshova is menni?

A gyermek előzetes háziorvosi vizsgálatot követően, háziorvosi beutalóval is érkezhet a klinikára. Ilyen esetekben hétköznap, munkaidőben (7:30-15:00-ig) a Belgyógyászati Ambulancia fogadja a beteget. Háziorvos olyankor kér tőlünk segítséget, és utalja be a gyermeket hozzánk, ha további vizsgálatok szükségesek a diagnózis felállításához, vagy a betegség elhúzódó és/ vagy olyan súlyos, hogy kórházi ápolást igényel a gyermek ellátása. Ilyen esetekben a háziorvos a gyermek osztályos felvételét kéri.

Mindig ugyan oda kell menni? Hol történik az ellátás munkaidőben és ügyeleti időben ?

Hétköznap, munkaidőben (07:30-15:00) a beutalóval vagy beutaló nélkül, szülővel érkező betegeket elsősorban a Belgyógyászati Ambulancia látja el, míg a mentővel érkező gyermekek ellátása a Sürgősségi osztályon történik. Ügyeleti időben (hétköznap 15:00-másnap reggel 07:30-ig, valamint hétvégén és ünnepnapokon) a Belgyógyászati Ambulancia helyén működik a Központi Gyermekháziorvosi ügyelet, ahol a beutaló nélkül, de nem mentővel érkező gyermekeket látják el. A mentővel, vagy beutalóval érkező (vidéki/ kistérségi ügyeletről érkező) betegek ellátása a Sürgősségi Osztály feladata.  

Najó, lássuk akkor ezt mégegyszer...
Hétköznap - munkaidőben BEUTALÓVAL VAGY NÉLKÜLE DE A SZÜLŐVEL

Belgyógyászati Ambulancia

Hétköznap - munkaidőben MENTŐVEL

Sürgősségi Osztály

Hétvégén - Ügyeleti időben BEUTALÓ NÉLKÜL VAGY SZÜLŐVEL

Központi Gyermekháziorvosi ügyelet (Belgyógyászati Ambulancia helyén)

Hétvégén - ügyeleti időben MENTŐVEL és BEUTALÓVAL

Sürgősségi Osztály

Kik dolgoznak ezeken az osztályokon?

Mind a Sürgősségi Osztályon, mind pedig a Belgyógyászati Ambulanciánkon szakorvosi felügyelet mellett rezidens orvosok, és szakképzett gyermekápolók dolgoznak.

Milyen vizsgálatok történnek meg minden esetben?

Minden betegnél először paraméterezés történik. Ilyenkor megmérik a gyermek vérnyomását, megszámolják a légzésszámot, az oxigén szaturációt és hőmérsékletet mérnek. Ezek mind nem invazív, tehát fájdalmatlan vizsgálatok. A beteg általános állapota és a mért vitális paraméterek alapján történik a betegek triázsolása, osztályozása. Ezt követi a beteg gyermek vizsgálata és a szülő kikérdezése.

Milyen vizsgálatok várhatók még ezenfelül?

Amennyiben szükséges, vérvétel is történik. Ilyenkor leggyakrabban a vérképet, fertőzésre utaló, gyulladásos értéket, máj-és vesefunkciót, valamint elektrolitokat nézünk. Ezen felül légúti és hányós-hasmenős betegség esetén vérgáz vizsgálat is történik, szintén vérvétel során. A laborvizsgálati eredmények általában 1,5-2 óra alatt elkészülnek, a vérgáz eredmény néhány perc alatt megvan. Ezenfelül számos, kiterjesztett labor vizsgálatra van lehetőség, amennyiben ez szükséges.

A leggyakoribb kiegészítő vizsgálatok még a különböző képalkotó vizsgálatok, mint például az ultrahang, röntgen, MR, CT. Mindegyiknek más és más az indikációja. (tehát hogy mikor melyik javasolt – a szerk.)

Jó tanács: tervezett ultrahang vizsgálatra érkezzenek éhgyomorra és telt hólyaggal a gyermekek (ez alól természetesen kivételt képeznek a csecsemők) vagyis vizsgálat előtt egy órával már ne egyen, vagy menjen el pisilni a gyermek.

Szükség esetén fülészeti és kardiológiai szakvizsgálatot is végeztetünk, ügyeleti időben azonban ezekre csak súlyos, akut esetben van lehetőségünk.  

COVID különkiadás...

Sajnos a Gyermekklinikát sem kerülte el a pandémia, ezért nálunk is néhány kiegészítő, megelőző lépést kellett bevezetni.

Ilyen a kötelező pretriage, (vagyis egy megelőző osztályozás – a szerk.) amikor a szülőnek egy formanyomtatványt kell kötelezően kitölteni, majd hőmérsékletet mérünk a kísérő szülőnek és gyermeknek egyaránt.  Ezen felül, amennyiben COVID gyanús tünetei vannak a gyermeknek, vagy osztályos felvételre kerül sor, minden esetben kötelezően COVID tesztet kell végeznünk.  (gyorsteszt és PCR). A szülő esetében akkor van szükség általában PCR tesztre, ha oltatlan, vagy felsőlégúti tünetei vannak, vagy Ő is benn marad a gyermekével napokig a kórházban. Sajnos továbbra is látogatási tilalom van érvényben a teljes Gyermekklinika területén, ami azt jelenti, hogy egy gyermekkel csak egy hozzátartozó jöhet be. (2022. februári állapot)

Letöltenéd mikor hol fogják ellátni a gyermeked Pécsen?
Kattints ide

Érdelnek a cikkhez hasonló témák?

Nézd meg a Sürgi Kapitányt!

 

Megnézem

betegseg covid gyerekkel kórház sürgősségi

Előző bejegyzésCsaládi mini-interjúk: Milyen egy kétgyerekes dolgozó édesanya élete?Következő cikk Sürgősségi ellátás 2. - Milyen gyerekként egy sürgősségi?

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

A blogról

Témáink elsősorban szülőknek szólnak, különböző, egészségügyi, pszichológiai, kreatív, és ismeretterjesztő témákban. A szakmai ellenőrzésről és hitelességről körültekintően gondoskodunk, amennyiben mégis észrevételed van, kérlek jelezd nekünk a blog@isitter.hu címen.

Legutóbbi bejegyzések

Szülinapi bulihelyek: Pécsmájus 30, 2022
Allergiaszezon gyerekeknél: Itt az 5 legfontosabb infó róla!április 25, 2022
Sürgősségi ellátás 2. – Milyen gyerekként egy sürgősségi?február 26, 2022

Kategóriák

  • Egyéb
  • Gyereknevelés
  • Interjú
  • Ismeretterjesztés
  • Termékajánló

Címkék

ajándék allergia alternatív gyógyítás anyaság betegseg betegségek bébiszitter covid család dackorszak dolgozónő egészség gyerekkel gyereknevelés karácsony kisokos korhaz koronavírus kétgyerek kétévesek kórház sürgősségi tünetek veszekedés vállalkozás összefoglaló

Miért Válassz minket?

Kapcsolat

KireBízzalak Kft.
28769390-1-02
7621 Pécs
Megye utca 11.
Pécs +36 30 0197005
Budapest +36 30 0197004
24/7

Friss Bejegyzések

Szülinapi bulihelyek: Pécsmájus 30, 2022
Allergiaszezon gyerekeknél: Itt az 5 legfontosabb infó róla!április 25, 2022
Sürgősségi ellátás 2. – Milyen gyerekként egy sürgősségi?február 26, 2022

Sitter Központok

Budapest

Pécs

Designed by www.perfektpixel.hu
© Minden jog fenntartva!

Friss Bejegyzések

Szülinapi bulihelyek: Pécsmájus 30, 2022
Allergiaszezon gyerekeknél: Itt az 5 legfontosabb infó róla!április 25, 2022
Sürgősségi ellátás 2. – Milyen gyerekként egy sürgősségi?február 26, 2022

Címkék

ajándék allergia alternatív gyógyítás anyaság betegseg betegségek bébiszitter covid család dackorszak dolgozónő egészség gyerekkel gyereknevelés karácsony kisokos korhaz koronavírus kétgyerek kétévesek kórház sürgősségi tünetek veszekedés vállalkozás összefoglaló

Kapcsolat